CGS132T500W3L.pdf
CGS132T500W3L.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CGS132T500W3L.
| Image | |
| Part Number | CGS132T500W3L |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1300 µF |
| Tolerance | -10%, +50% |
| Voltage - Rated | 500 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 5.6 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 8.4 A @ 10 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 2.500" Dia (63.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 3.625" (92.08mm) |