    Cornell Dubilier Knowles CGS104U025V5L
    Part No.:
    CGS104U025V5L
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCGS104U025V5L.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100000UF 25V SCREW CHAS
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    CGS
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100000 µF
    Tolerance:
    -10%, +75%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    5mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    22.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    29.64 A @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max):
    5.625" (142.88mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Datasheet:
    1. How to order CGS104U025V5L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CGS104U025V5L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CGS104U025V5L?
    Image CGS104U025V5L
    Part Number CGS104U025V5L
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series CGS
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 100000 µF
    Tolerance -10%, +75%
    Voltage - Rated 25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 5mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 22.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 29.64 A @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)