    Cornell Dubilier Knowles CGR423U016V4C
    Part No.:
    CGR423U016V4C
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCGR423U016V4C.pdf
    Description:
    CAP ALUM 42000UF 16V SCREW CHAS
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    CGR
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    42000 µF
    Tolerance:
    -10%, +75%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    7.5mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    22.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    26.105 A @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max):
    4.125" (104.78mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Datasheet:
    1. How to order CGR423U016V4C on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CGR423U016V4C price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CGR423U016V4C?
    Image CGR423U016V4C
    Part Number CGR423U016V4C
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series CGR
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 42000 µF
    Tolerance -10%, +75%
    Voltage - Rated 16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 7.5mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 22.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 26.105 A @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)