    Cornell Dubilier Knowles CGO502M055L
    Part No.:
    CGO502M055L
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCGO502M055L.pdf
    Description:
    CAP ALUM 5000UF 20% 55V SCREW CH
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    CGO
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    5000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    55 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    19mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    8.904 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    10.6 A @ 20 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max):
    3.125" (79.38mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Datasheet:
    1. How to order CGO502M055L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CGO502M055L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CGO502M055L?
    Image CGO502M055L
    Part Number CGO502M055L
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series CGO
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Capacitance 5000 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 55 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 19mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 8.904 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 10.6 A @ 20 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)