    Cornell Dubilier Knowles CGO223M020L
    Part No.:
    CGO223M020L
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCGO223M020L.pdf
    Description:
    CAP ALUM 22000UF 20% 20V SCREW
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    CGO
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    22000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    20 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    9mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    12.936 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    15.4 A @ 20 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max):
    4.125" (104.78mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Datasheet:
    1. How to order CGO223M020L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CGO223M020L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CGO223M020L?
    Image CGO223M020L
    Part Number CGO223M020L
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series CGO
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Capacitance 22000 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 20 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 9mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 12.936 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 15.4 A @ 20 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)