CG5250T300V3C.pdf
CG5250T300V3C.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CG5250T300V3C.
| Image |  |
| Part Number | CG5250T300V3C |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | CG |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 525 µF |
| Tolerance | -10%, +50% |
| Voltage - Rated | 300 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 95mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 4 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.92 A @ 10 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 2.000" Dia (50.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 3.125" (79.38mm) |