AVS475M50B12T-F.pdf
AVS475M50B12T-F.pdf
| Image |  |
| Part Number | AVS475M50B12T-F |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | AVS |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 49.4Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive, Bypass, Decoupling |
| Ripple Current @ Low Frequency | 18 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 30.6 mA @ 10 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.157" Dia (4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.213" (5.40mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |