AVS227M10E16T-F.pdf
AVS227M10E16T-F.pdf
| Image |  |
| Part Number | AVS227M10E16T-F |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | AVS |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive, Bypass, Decoupling |
| Ripple Current @ Low Frequency | 250 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 425 mA @ 10 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.244" (6.20mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |