AVS107M06C12T-F.pdf
AVS107M06C12T-F.pdf
| Image |  |
| Part Number | AVS107M06C12T-F |
| Product Status | Not For New Designs |
| Capacitance | 100 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 5.8Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Ripple Current @ Low Frequency | 47 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 79.9 mA @ 10 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.213" (5.40mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |