AVRF476M06B12T-F.pdf
AVRF476M06B12T-F.pdf
| Image | |
| Part Number | AVRF476M06B12T-F |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | AVRF |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 47 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.65Ohm @ 100kHz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 70 mA @ 100 kHz |
| Impedance | 1.65 Ohms |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.157" Dia (4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.213" (5.40mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |