AVGA337M10F24T-F.pdf
AVGA337M10F24T-F.pdf
| Image |  |
| Part Number | AVGA337M10F24T-F |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | AVGA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 330 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.76Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 290 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |