AVGA108M10Q24T-F.pdf
AVGA108M10Q24T-F.pdf
| Image |  |
| Part Number | AVGA108M10Q24T-F |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | AVGA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 1000 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 580mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 410 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.425" (10.80mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) |