AVEZ157M16X16T-F.pdf
AVEZ157M16X16T-F.pdf
| Image | |
| Part Number | AVEZ157M16X16T-F |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | AVEZ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 150 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 204 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 255 mA @ 100 kHz |
| Impedance | 500 mOhms |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |