AVEK227M35G24T-F.pdf
AVEK227M35G24T-F.pdf
| Image |  |
| Part Number | AVEK227M35G24T-F |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | AVEK |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6.96Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 324 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 453.6 mA @ 10 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |