AVEK227M25F24T-F.pdf
AVEK227M25F24T-F.pdf
| Image |  |
| Part Number | AVEK227M25F24T-F |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 4.23Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 240 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 336 mA @ 10 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |