AVEK227M06F24T-F.pdf
AVEK227M06F24T-F.pdf
| Image |  |
| Part Number | AVEK227M06F24T-F |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.3Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 178 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 222.5 mA @ 10 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm) |