AVEK226M16C12T-F.pdf
AVEK226M16C12T-F.pdf
| Image |  |
| Part Number | AVEK226M16C12T-F |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | AVEK |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 22 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 18.1Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 30 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 37.5 mA @ 10 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |