AHD226M16C12T.pdf
AHD226M16C12T.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AHD226M16C12T.
| Image |  |
| Part Number | AHD226M16C12T |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 22 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15.1Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 33 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 56.1 mA @ 10 kHz |
| Impedance | 7.2 Ohms |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.228" (5.80mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |