AHD107M16F24T.pdf
AHD107M16F24T.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AHD107M16F24T.
| Image |  |
| Part Number | AHD107M16F24T |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | AHD |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 100 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3.8Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 89 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 151.3 mA @ 10 kHz |
| Impedance | 1.5 Ohms |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.402" (10.20mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |