AFK476M06C12T-F.pdf
AFK476M06C12T-F.pdf
| Image |  |
| Part Number | AFK476M06C12T-F |
| Series | AFK |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 47 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 700mOhm @ 100kHz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ripple Current @ Low Frequency | 120 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 160 mA @ 100 kHz |
| Impedance | 700 mOhms |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.240" (6.10mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.209" L x 0.256" W (5.30mm x 6.50mm) |