AFK336M35D16T-F.pdf
AFK336M35D16T-F.pdf
| Image |  |
| Part Number | AFK336M35D16T-F |
| Series | AFK |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 33 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 360mOhm @ 100kHz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ripple Current @ Low Frequency | 180 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 240 mA @ 100 kHz |
| Impedance | 360 mOhms |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.240" (6.10mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.260" L x 0.307" W (6.60mm x 7.80mm) |