AFK106M25B12B-F.pdf
AFK106M25B12B-F.pdf
| Image |  |
| Part Number | AFK106M25B12B-F |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | AFK |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 10 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.35Ohm @ 100kHz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive, Bypass, Decoupling |
| Ripple Current @ Low Frequency | 67.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 90 mA @ 100 kHz |
| Impedance | 1.35 Ohms |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.157" Dia (4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.240" (6.10mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.169" L x 0.217" W (4.30mm x 5.50mm) |