AFC336M10C12T-F.pdf
AFC336M10C12T-F.pdf
| Image |  |
| Part Number | AFC336M10C12T-F |
| Product Status | Not For New Designs |
| Capacitance | 33 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 9.6Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ripple Current @ Low Frequency | 71.25 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 95 mA @ 100 kHz |
| Impedance | 1.8 Ohms |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.213" (5.40mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |