    Cornell Dubilier Knowles 7P801V330A042
    Part No.:
    7P801V330A042
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Description:
    CAP ALUM 330V POLAR
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    7P
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    800 µF
    Tolerance:
    -10%, +20%
    Voltage - Rated:
    330 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    249mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 55°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.654" (42.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order 7P801V330A042 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 7P801V330A042 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 7P801V330A042?
    Image 7P801V330A042 7P801V330A042L
    Part Number 7P801V330A042 7P801V330A042L
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series 7P 7P
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 800 µF 800 µF
    Tolerance -10%, +20% -10%, +20%
    Voltage - Rated 330 V 330 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 249mOhm @ 120Hz 249mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. - -
    Operating Temperature -20°C ~ 55°C -20°C ~ 55°C
    Polarization Polar Polar
    Ratings - -
    Applications General Purpose General Purpose
    Impedance - -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm) 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm) 1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm) 1.654" (42.00mm)