    Cornell Dubilier Knowles 7P601V360A032L
    Part No.:
    7P601V360A032L
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED7P601V360A032L.pdf
    Description:
    CAP ALUM 360V POLAR
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    7P
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    600 µF
    Tolerance:
    -10%, +20%
    Voltage - Rated:
    360 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    332mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 55°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.500" (12.70mm)
    Size / Dimension:
    1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.457" (37.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 7P601V360A032L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 7P601V360A032L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 7P601V360A032L?
    Image 7P601V360A032L
    Part Number 7P601V360A032L
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series 7P
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 600 µF
    Tolerance -10%, +20%
    Voltage - Rated 360 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 332mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. -
    Operating Temperature -20°C ~ 55°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Impedance -
    Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
    Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)