    Cornell Dubilier Knowles 687CKH016M
    Part No.:
    687CKH016M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED687CKH016M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    CKH
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    680 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    390.1mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    490 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    686 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.689" (17.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 687CKH016M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 687CKH016M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 687CKH016M?
    Image 687CKH016M
    Part Number 687CKH016M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series CKH
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 680 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 390.1mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 490 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 686 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)