    Cornell Dubilier Knowles 686CKH100M
    Part No.:
    686CKH100M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED686CKH100M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    CKH
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    68 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.95Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    300 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.689" (17.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 686CKH100M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 686CKH100M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 686CKH100M?
    Image 686CKH100M
    Part Number 686CKH100M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series CKH
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 68 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.95Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 300 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)