    Cornell Dubilier Knowles 566KXM100M
    Part No.:
    566KXM100M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED566KXM100M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    KXM
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    56 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2.9605Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    4000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    Bypass, Decoupling
    Ripple Current @ Low Frequency:
    182 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    455 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    250 mOhms
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.866" (22.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 566KXM100M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 566KXM100M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 566KXM100M?
    Image 566KXM100M
    Part Number 566KXM100M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series KXM
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 56 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2.9605Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications Bypass, Decoupling
    Ripple Current @ Low Frequency 182 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 455 mA @ 100 kHz
    Impedance 250 mOhms
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)