550393M100CF2B.pdf
550393M100CF2B.pdf
| Image |  |
| Part Number | 550393M100CF2B |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | 550 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 39000 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 100 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 1.125" (28.58mm) |
| Size / Dimension | 2.524" Dia (64.11mm) |
| Height - Seated (Max) | 5.717" (145.21mm) |