477SML016MD10.pdf
477SML016MD10.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 477SML016MD10.
| Image |  |
| Part Number | 477SML016MD10 |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | SML |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 470 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 705.5mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 330 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.417" (10.60mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm) |