    Cornell Dubilier Knowles 477SAK035M
    Part No.:
    477SAK035M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED477SAK035M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    SAK
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    470 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    494mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    570 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    855 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.551" (14.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 477SAK035M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 477SAK035M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 477SAK035M?
    Image 477SAK035M
    Part Number 477SAK035M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series SAK
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 470 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 494mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 570 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 855 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)