    Cornell Dubilier Knowles 476TMA016M
    Part No.:
    476TMA016M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED476TMA016M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 16V AXIAL TH
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    TMA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    7.055Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    71 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    142 mA @ 50 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 476TMA016M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 476TMA016M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 476TMA016M?
    Image 476TMA016M 476TMA016MSD
    Part Number 476TMA016M 476TMA016MSD
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series TMA TMA
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 47 µF 47 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 16 V 16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 7.055Ohm @ 120Hz 7.055Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar Polar
    Ratings - -
    Applications General Purpose General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 71 mA @ 120 Hz 71 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 142 mA @ 50 kHz 142 mA @ 50 kHz
    Impedance - -
    Lead Spacing - -
    Size / Dimension 0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm) 0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm)