    Cornell Dubilier Knowles 476CKS100M
    Part No.:
    476CKS100M
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED476CKS100M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
    Series:
    CKS
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2.822Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    260 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    598 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.551" (14.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order 476CKS100M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 476CKS100M price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 476CKS100M?
    Image 476CKS100M
    Part Number 476CKS100M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series CKS
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2.822Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications Bypass, Decoupling
    Ripple Current @ Low Frequency 260 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 598 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)