    Cornell Dubilier Knowles 476CKR100M
    Part No.:
    476CKR100M
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED476CKR100M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
    Series:
    CKR
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2.822Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    280 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    644 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.689" (17.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order 476CKR100M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 476CKR100M price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 476CKR100M?
    Image 476CKR100M
    Part Number 476CKR100M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series CKR
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2.822Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications Bypass, Decoupling
    Ripple Current @ Low Frequency 280 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 644 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)