    Cornell Dubilier Knowles 476CKE200M
    Part No.:
    476CKE200M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED476CKE200M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    CKE
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    5.291Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    Bypass, Decoupling
    Ripple Current @ Low Frequency:
    210 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    378 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.846" (21.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 476CKE200M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 476CKE200M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 476CKE200M?
    Image 476CKE200M
    Part Number 476CKE200M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series CKE
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 5.291Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -25°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications Bypass, Decoupling
    Ripple Current @ Low Frequency 210 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 378 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)