    Cornell Dubilier Knowles 475TMA100M
    Part No.:
    475TMA100M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED475TMA100M.pdf
    Description:
    ELECTROLYTIC/IC
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    TMA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    31.746Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    32 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    64 mA @ 50 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 475TMA100M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 475TMA100M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 475TMA100M?
    Image 475TMA100M 475TMA100MSD
    Part Number 475TMA100M 475TMA100MSD
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series TMA TMA
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 4.7 µF 4.7 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 100 V 100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 31.746Ohm @ 120Hz 31.746Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar Polar
    Ratings - -
    Applications General Purpose General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 32 mA @ 120 Hz 32 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 64 mA @ 50 kHz 64 mA @ 50 kHz
    Impedance - -
    Lead Spacing - -
    Size / Dimension 0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm) 0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm)