380LX273M025K452.pdf
380LX273M025K452.pdf
| Image |  |
| Part Number | 380LX273M025K452 |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | 380LX |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 27000 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 23mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 6.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 7.1 A @ 20 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |