    Cornell Dubilier Knowles 337SMH025M
    Part No.:
    337SMH025M
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED337SMH025M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
    Series:
    SMH
    Capacitance:
    330 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    803.8mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    220 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    330 mA @ 100 kHz
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.417" (10.60mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order 337SMH025M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 337SMH025M price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 337SMH025M?
    Image 337SMH025M
    Part Number 337SMH025M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series SMH
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 330 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 803.8mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 220 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 330 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.417" (10.60mm)
    Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)