    Cornell Dubilier Knowles 337KXM035M
    Part No.:
    337KXM035M
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED337KXM035M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL TH
    Series:
    KXM
    Capacitance:
    330 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    602.9mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    4000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    715 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.43 A @ 100 kHz
    Impedance:
    120 mOhms
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.689" (17.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 337KXM035M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 337KXM035M price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 337KXM035M?
    Image 337KXM035M
    Part Number 337KXM035M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series KXM
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 330 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 602.9mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 715 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.43 A @ 100 kHz
    Impedance 120 mOhms
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)