    Cornell Dubilier Knowles 336KFM250M
    Part No.:
    336KFM250M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED336KFM250M.pdf
    Description:
    ELECTROLYTIC/IC
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    KFM
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    7.5357Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    285 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    570 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.866" (22.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 336KFM250M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 336KFM250M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 336KFM250M?
    Image 336KFM250M
    Part Number 336KFM250M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series KFM
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 7.5357Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 285 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 570 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)