    Cornell Dubilier Knowles 336CKE250M
    Part No.:
    336CKE250M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED336CKE250M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    CKE
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    7.536Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    Bypass, Decoupling
    Ripple Current @ Low Frequency:
    190 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    342 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.846" (21.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 336CKE250M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 336CKE250M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 336CKE250M?
    Image 336CKE250M
    Part Number 336CKE250M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series CKE
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 7.536Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -25°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications Bypass, Decoupling
    Ripple Current @ Low Frequency 190 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 342 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)