    Cornell Dubilier Knowles 335CKE400M
    Part No.:
    335CKE400M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED335CKE400M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    CKE
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    3.3 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    100.477Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    Bypass, Decoupling
    Ripple Current @ Low Frequency:
    41 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.551" (14.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 335CKE400M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 335CKE400M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 335CKE400M?
    Image 335CKE400M 335CKE400MJM
    Part Number 335CKE400M 335CKE400MJM
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series CKE CKE
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 3.3 µF 3.3 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 400 V 400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 100.477Ohm @ 120Hz 100.477Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C
    Polarization Polar Polar
    Ratings - -
    Applications Bypass, Decoupling Bypass, Decoupling
    Ripple Current @ Low Frequency 41 mA @ 120 Hz 41 mA @ 120 Hz
    Impedance - -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm) 0.551" (14.00mm)