    Cornell Dubilier Knowles 330R472U063JT2
    Part No.:
    330R472U063JT2
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Description:
    CAP ALUM 63V POLAR
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    330
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    4.7 mF
    Tolerance:
    -10%, +75%
    Voltage - Rated:
    63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    22.4mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    10000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    8.42 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    13.4 A @ 20 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    1.016" Dia (25.80mm)
    Height - Seated (Max):
    3.712" (94.29mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order 330R472U063JT2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 330R472U063JT2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 330R472U063JT2?
    Image 330R472U063JT2
    Part Number 330R472U063JT2
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series 330
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 4.7 mF
    Tolerance -10%, +75%
    Voltage - Rated 63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 22.4mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 8.42 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 13.4 A @ 20 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 1.016" Dia (25.80mm)
    Height - Seated (Max) 3.712" (94.29mm)