    Cornell Dubilier Knowles 301R102U100JL2
    Part No.:
    301R102U100JL2
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED301R102U100JL2.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100V POLAR
    Capacitance:
    1 mF
    Tolerance:
    -10%, +75%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    73.8mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    3.85 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    5.81 A @ 20 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.400" (10.16mm)
    Size / Dimension:
    1.016" Dia (25.80mm)
    Height - Seated (Max):
    2.150" (54.61mm)
    Datasheet:
    1. How to order 301R102U100JL2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 301R102U100JL2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 301R102U100JL2?
    Image 301R102U100JL2
    Part Number 301R102U100JL2
    Product Status Active
    Capacitance 1 mF
    Tolerance -10%, +75%
    Voltage - Rated 100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 73.8mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 3.85 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 5.81 A @ 20 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.400" (10.16mm)
    Size / Dimension 1.016" Dia (25.80mm)
    Height - Seated (Max) 2.150" (54.61mm)