    Cornell Dubilier Knowles 301A331T250HS2
    Part No.:
    301A331T250HS2
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED301A331T250HS2.pdf
    Description:
    CAP ALUM 250V POLAR
    Capacitance:
    330 µF
    Tolerance:
    -10%, +50%
    Voltage - Rated:
    250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    340mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.02 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2.94 mA @ 20 kHz
    Size / Dimension:
    0.890" Dia x 3.150" L (22.60mm x 80.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order 301A331T250HS2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 301A331T250HS2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 301A331T250HS2?
    Image 301A331T250HS2
    Part Number 301A331T250HS2
    Product Status Active
    Capacitance 330 µF
    Tolerance -10%, +50%
    Voltage - Rated 250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 340mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 2.02 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 2.94 mA @ 20 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.890" Dia x 3.150" L (22.60mm x 80.00mm)