    Cornell Dubilier Knowles 301A331T200GT2E
    Part No.:
    301A331T200GT2E
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED301A331T200GT2E.pdf
    Description:
    CAP ALUM 200V POLAR
    Capacitance:
    330 µF
    Tolerance:
    -10%, +50%
    Voltage - Rated:
    200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    384mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.87 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2.59 mA @ 20 kHz
    Size / Dimension:
    0.764" Dia x 3.713" L (19.40mm x 94.30mm)
    Datasheet:
    1. How to order 301A331T200GT2E on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 301A331T200GT2E price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 301A331T200GT2E?
    Image 301A331T200GT2E
    Part Number 301A331T200GT2E
    Product Status Active
    Capacitance 330 µF
    Tolerance -10%, +50%
    Voltage - Rated 200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 384mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 1.87 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 2.59 mA @ 20 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.764" Dia x 3.713" L (19.40mm x 94.30mm)