    Cornell Dubilier Knowles 301680W250GJ1E
    Part No.:
    301680W250GJ1E
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED301680W250GJ1E.pdf
    Description:
    CAP ALUM 250V POLAR
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    301
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    68 µF
    Tolerance:
    Voltage - Rated:
    250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Size / Dimension:
    0.765" Dia (19.43mm)
    Height - Seated (Max):
    1.713" (43.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 301680W250GJ1E on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 301680W250GJ1E price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 301680W250GJ1E?
    Image 301680W250GJ1E
    Part Number 301680W250GJ1E
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series 301
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 68 µF
    Tolerance -
    Voltage - Rated 250 V
    Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Impedance -
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)
    Size / Dimension 0.765" Dia (19.43mm)
    Height - Seated (Max) 1.713" (43.50mm)