    Cornell Dubilier Knowles 300R392U050JL2
    Part No.:
    300R392U050JL2
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED300R392U050JL2.pdf
    Description:
    CAP ALUM 50V POLAR
    Capacitance:
    3.9 mF
    Tolerance:
    -10%, +75%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    32.4mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    5.81 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    8.77 A @ 20 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Size / Dimension:
    1.016" Dia (25.80mm)
    Height - Seated (Max):
    2.150" (54.61mm)
    Datasheet:
    1. How to order 300R392U050JL2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 300R392U050JL2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 300R392U050JL2?
    Image 300R392U050JL2
    Part Number 300R392U050JL2
    Product Status Active
    Capacitance 3.9 mF
    Tolerance -10%, +75%
    Voltage - Rated 50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 32.4mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 5.81 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 8.77 A @ 20 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)
    Size / Dimension 1.016" Dia (25.80mm)
    Height - Seated (Max) 2.150" (54.61mm)