    Cornell Dubilier Knowles 300R122U050HL2E
    Part No.:
    300R122U050HL2E
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED300R122U050HL2E.pdf
    Description:
    CAP ALUM 50V POLAR
    Capacitance:
    1.2 mF
    Tolerance:
    -10%, +75%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Size / Dimension:
    0.890" Dia (22.60mm)
    Height - Seated (Max):
    2.212" (56.19mm)
    Datasheet:
    1. How to order 300R122U050HL2E on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 300R122U050HL2E price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 300R122U050HL2E?
    Image 300R122U050HL2E
    Part Number 300R122U050HL2E
    Product Status Active
    Capacitance 1.2 mF
    Tolerance -10%, +75%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Impedance -
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)
    Size / Dimension 0.890" Dia (22.60mm)
    Height - Seated (Max) 2.212" (56.19mm)