    Cornell Dubilier Knowles 300R102U050JJ2E
    Part No.:
    300R102U050JJ2E
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED300R102U050JJ2E.pdf
    Description:
    CAP ALUM 50V POLAR
    Capacitance:
    1 mF
    Tolerance:
    -10%, +75%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Size / Dimension:
    1.016" Dia (25.80mm)
    Height - Seated (Max):
    1.713" (43.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order 300R102U050JJ2E on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 300R102U050JJ2E price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 300R102U050JJ2E?
    Image 300R102U050JJ2E
    Part Number 300R102U050JJ2E
    Product Status Active
    Capacitance 1 mF
    Tolerance -10%, +75%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Impedance -
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)
    Size / Dimension 1.016" Dia (25.80mm)
    Height - Seated (Max) 1.713" (43.50mm)